PAYLAŞ

Avrasya Ekonomi Birliği (EAEU) devlet başkanlarının 19 Mayıs’ta Minsk’te katılımıyla Yüksek Avrasya Ekonomi Konseyi toplantısı yapılacak. Avrasya Ekonomi Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mikhail Myasnikovich 27 Şubat’ta Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko ile yaptığı görüşme sonrasında medyaya verdiği demeçte, 1. Avrasya Ekonomi Forumu aynı gün gerçekleşecek.

Avrasya Ekonomi Komisyonu Yönetim Kurulu başkanı iki etkinliğin Minsk’te yapılmasını önerdi ve Aleksandr Lukashenko bu fikri destekledi. EAEU başkanları dışında Kazakistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i davet etme planları var.

Mikhail Myasnikovich’e göre, yakın gelecekte Yüksek Avrasya Ekonomi Konseyi toplantısına hazırlanmak için bir düzenleme komitesi kurulacak. Bakan, Belarus Başbakanı Sergei Rumas’tan komiteye liderlik etmesini istemeyi planlıyor.

İş dünyası, EAEU’daki ticari kuruluşlar arasındaki iletişimin nasıl geliştirileceğini tartışmak için ekonomik forumda yaygın olarak yer alacak, böylece rekabet yapay engeller olmadan adil olacak, ”diyor Mikhail Myasnikovich.

Avrasya Hükümetlerarası Konseyi’nin bir toplantısı 9-10 Nisan’da Minsk’te yapılacak. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerine bir konferans da yapılacak. Mikhail Myasnikovich, Belarus’un SKH’ler Anatoly Isachenko Ulusal Koordinatörü ile görüşmeyi planlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here