PAYLAŞ

Kazakistan Enerji Bakanlığı basın servisi, Kazakistan’da bireylerle elektrik tedarik anlaşması yapma prosedürünün basitleştirildiğini bildirdi.

“Daha önce bir elektrik tedarik sözleşmesi yapmak için, bir tüketici enerji tedarik organizasyonuna dokuz belge sunmak zorundaydı ve bunu imzalamak için fiziksel bir mevcudiyet gerekiyordu. Aynı zamanda, tüketici belgelerin bir kısmını enerji iletim organizasyonundan aldı. Değişikliklerden sonra, tüketici sadece enerji iletim organizasyonuna gider ve ona yedi belge sunar (bunlardan sadece beşi tüketici tarafından sağlanır, geri kalanı enerji transferi kuruluşudur).

6 Şubat’ta Enerji Bakanlığı’nın tüketiciler, enerji arzı ve enerji iletim örgütleri arasındaki ilişkiye ilişkin kararlarında ilgili değişiklikler yapılmıştır.

“Ayrıca, tüketicilerin sözleşme şartlarını ihlal etmesi durumunda elektrik enerjisi arzının sona erdirilmesine ilişkin bildirim alma prosedürü değiştirildi. Burada belirtilmelidir ki, tüketicileri enerji tedarik kuruluşlarına borçların ödenmesi ile ilgili daha sonraki bağlantısızlıklarını bildirme konusu bir yenilik değildir. Güç kaynağı anlaşması şartlarının ihlali nedeniyle bağlantı kesilmesi hakkında tüketiciyi bilgilendirmenin yolu değişti ”dedi.

Bu değişiklikler, bakanlıkta belirtildiği gibi, daha önce, tüketicinin bildirilmesi için, makbuzunun onaylanması gerektiğinin yanı sıra, bildirim teslim yönteminin sınırlı bir seçiminin, yani sadece bir makbuzun olması nedeniyle gerekliydi.

“Bütün bunlar tüketilen elektrik için ödeme yapmaktan sapan vicdansız tüketici sayısında artışa katkıda bulundu. Sonuç olarak, tüketicilerin enerji tedarik kuruluşlarına olan alacakları her ay artmaktadır, bu durum enerji tedarik eden kuruluşların enerji üreten ve enerji ileten kuruluşlara olan alacaklarının artmasına yol açmaktadır. Artık tüketiciler, en az 30 (otuz) takvim günü (elektrik, e-posta, faks, posta, kısa metin mesajı, multimedya mesajı, anlık mesajlaşma araçlarıyla) kendilerini seçtikleri şekilde elektrik enerjisi tedarikinin sona erdirilmesi (sınırlaması) ile ilgili bildirimler alma fırsatına sahip olacaklar ”, – Enerji Bakanlığı’na güvence verdi.

Bakanlıkta açıklandığı gibi, şartlı olarak, tüketici 1 Ocak’tan 31 Ocak’a kadar elektrik enerjisi tüketiyor, enerji tedarik kuruluşu tüketilen elektrik enerjisini 15 Şubat’a kadar faturalandırıyor ve tüketicinin 25 Şubat’a kadar ödeme zamanı var.

“Tüketicinin 25 Şubat’ta elektrik için ödeme yapmaması durumunda, enerji tedarik organizasyonu tüketilen elektriğin ödenmesi gerekliliği ve ödeme yapılmaması durumunda bildirimin alındığı günden itibaren 30 takvim günü sonra kapatılacağına dair bildirimler gönderecektir. Aynı zamanda, bu kuralların geçerliliğinin yürürlüğe girmesinden önce ortaya çıkan sözleşme ilişkilerine uygulanmadığı, yani tüketici sözleşmeyi yeniden müzakere edinceye kadar bu değişikliklerin etkilemeyeceğine dikkat edilmelidir. ”

Buna karşılık, bölüme eklediler, mevcut sözleşmenin sona ermesinden sonra güç kaynağı sözleşmeleri yeniden müzakere ediliyor.

“Henüz sözleşmenin yenilenmesi için başvuruda bulunmamış olan tüketicilerin ESO ile elektrik tedarik sözleşmesinin imzalandığı tarihte yürürlükte olan yöntemle bilgilendirileceğini anlamak önemlidir. Ayrıca, yerli ihtiyaçlar için elektrik enerjisi kullanan tüketiciler için önemli bir nokta, bildirim sürelerinin korunduğudur ”dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here