PAYLAŞ

İran Serbest ve Özel Ekonomik Bölgeler Yüksek Konseyi Sekreteri Morteza, Aras ve Hazar serbest ticaret bölgelerinin yakında ülkenin Avrasya Birliği ile olan iletişim merkezi haline gelebileceğini söyledi.

Sekreter Morteza, kısa süre önce yapılan anlaşmaya göre, İran’ın tarife içermeyen gümrük yasası sebebi ile beş Avrasya Birliği üyesi ülkeye çeşitli ürünlerin ihracatının da yapılabileceğinin altını çizdi.

İran ile Avrasya ülkeleri arasında imzalanan anlaşmanın, İran’ın serbest bölgelerine, özellikle Aras Serbest Bölgesine, Avrasya ile köprü olması için iyi bir fırsat sağladığını söyledi.

Aras Serbest Bölgesi’nde başlatılan çalışmalara değinen Sekreter Morteza, serbest Bölge’de kalkınma projelerinin ilerlemesinin olumlu olduğunu söyledi.

İran Birinci Başkan Yardımcısı Eshaq Jahangiri, İslam Cumhuriyeti’nin Avrasya Ekonomik Birliği (EEU) ile ilişkilerini ilerletmeye kararlı olduğunun bilgisini aktardı.

Ayrıca, İran ile Kırgızistan ilişkilerine dikkat çekti ve iki ülkenin iyi ilişkilere sahip olduğunu yapılacak yeni ortaklıkların işbirliğini derinleştirmeye yardım sağlayacağını bildirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here