PAYLAŞ

Herat’ın batı eyaletindeki koronavirüsün yayılması ve maske ve diğer hijyen ürünleri fiyatlarının artmasından sonra, bölgenin başkenti içinde bir maske üretim tesisi faaliyete geçti. Tesis, üretim kapasitesinin günde 60.000 maskeyi aştığını iddia ediyor.

Sağlık Bakanlığı, fabrikada üretilen maskelerin iyi kalitede olduğunu ve Herat’ta koronavirüsün yayılmasının azaltılmasında önemli bir rol oynayabileceğini söylüyor. Sağlık bakanı yardımcısı Fada Peikan, tesisin maske eksikliğinden endişe duyduğunu ve Herat eyaletinin ihtiyaçlarını karşılayabildiğini söyledi. Paykan, “Bu tesiste üretilen maskelerin kalitesi, Herat’ta sıhhi standartlara uygun” dedi.
“Herat eyaleti, koronavirüsün girişiyle bağlantılı olarak olağanüstü hal ilan ettiğinden, tesis bir seferde 60.000 maske üretebiliyor. Bazı hastaneler ve eczanelerle sözleşmelerimiz var ve biz de bu maskeleri üretiyoruz, ”diyor tesis müdürü Javed Sherzad.
Herat sakinleri eyaletteki maske ve diğer tıbbi malzeme fiyatlarındaki artıştan şikayet ediyorlar. Onlara göre, koronavirüsün yayılmasından bu yana, maskelerin fiyatı önemli ölçüde arttı. Herat şehrinin sakinlerinden Gulam Hazrat Haidari, “20 afgan için bir maske aldım. Birkaç gün önce bu maskeler on, beş veya iki afgan idi” dedi.

Sosyal medyada, Afganistan’daki çevrimiçi perakendeciler şimdi 400 Afgan için düz kağıt maskelerden daha üstün olan yüksek kaliteli maskelerin reklamını yapıyor; Herat’taki koronavirüs olayı kaydedilmeden önce benzer maskeler 50 afganiye daha yakındı.
Herat’taki yerel yetkililer, ilgili kurumların pazarı denetlediğini ve maskeler gibi hijyen ürünlerini yüksek fiyatlarla satanların yasal bir sorunla karşılaşacağını söylüyor. Eyalet valisi Abdul Kayum Rahimi, “İzleme grupları, fiyatların piyasada yükselmesine izin vermeden – piyasaya atandı ve piyasayı inceliyor ve eğer birisi çok pahalı satıyorsa, suçlular ve onlarla ilgilenecekler” dedi.
Bu, ülkede koronavirüs raporlarından sonra başlatılan ilk maske fabrikasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here