PAYLAŞ

Özel eğitimli dedektör köpekler Lady ve Carlos, yeraltında oluşan elektrik arızasını 2 dakika gibi kısa bir sürede koklayarak bulurlar. Yetenekli burunlarıyla elektrik arızalarını yüzde 90 oranında doğru tespit eden yetenekli köpekler, yanmış kabloyu koklayarak 6 ay içinde eğitildi.

İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik dağıtımını üstlenen Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ), vatandaşlara kesintisiz enerji hizmeti sunmak ve hızlı bir şekilde sağlamak için arıza noktasını tespit etmek için özel eğitimli dedektör köpekleri kullanmaya başladı. elektriksel arızalara müdahale.

HEDEF; ZAMAN TASARRUFU VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Dedektör köpeklerinin yeteneklerini elektrik arızalarında kullanma fikri ile yola çıktıklarını belirten BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, başta Uzaktan Kumanda ve Kontrol Merkezi (SCADA) olmak üzere birçok ileri teknoloji yöntemini aktif olarak kullandıklarını, ancak müdahale süresini kısaltmak için yardımcı yöntemlere doğru.

Arızaların daha hızlı tespit edildiğini ve zaman kazandıklarını belirten Yiğit, “Köpekler yeraltı kablolarının arızasını kokuyor. Hedefimiz zamandan tasarruf etmek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktır. ”

BÜYÜKÇEKMECE, AVCILAR, BAKIRKÖY, ESENYURT VE SİLİVRİ…

Projeyi 2019 yılında EPDK’ya Ar-Ge projesi olarak sunduklarını belirten Yiğit, “Projeyi desteklediler ve başladık. Halen dedektör köpekleri Büyükçekmece, Avcılar, Bakırköy, Esenyurt ve Silivri bölgelerindeki arızaları desteklemektedir. Bu projeye, elektrik arızalarında enerjinin hızla geri kazanılabilmesi için başladık. Bazı yeraltı kablo arızalarında, istediğimiz sonuçları teknolojiden alamıyoruz. “Köpekler bu noktada devreye giriyor ve arızayı bulma süresinin kısaltılmasından faydalanıyor.”

BELİRTİLEN HATA’nın% 90’ı

Murat Yiğit, dedektör köpeklerinin elektrik arızasının% 90’ını doğru tespit ettiğini söyledi. 3 köpekle çalışıyoruz, biri Jack Russel Terrier, ikisi Alman Çoban Köpeği, gelecekte köpek sayısını artırmayı planlıyoruz. Aynı verimliliği üç köpekten de alıyoruz. Yeraltı kablo arızaları olan alanlarda dedektör köpeklerine ihtiyacımız var. Yeraltı kablolarında meydana gelen arızaları nokta nokta tespit ederler.

TAKIMLAR ARIZA CİHAZI İLE ARIZA BELİRTEMEK ZOR OLABİLİR

Sokaklarda ve sokaklarda düşük voltaj seviyelerinde meydana gelen elektrik arızalarında köpeklerden yardım aldıklarını söyleyen Yiğit, “Herhangi bir sokak ve cadde kesintiye uğradığında bir uyarı var. Duyurudan sonra ekipler bölgeye gidiyor. Yanlarında aldıkları cihazlarda arıza noktasını tespit etmeye çalışırlar. Bazen cihazlar onları tespit etmekte yetersiz kalır ve bizi zaman olarak zorlar. Uzak mesafeden kazarak, sadece arızalı kabloyu bulabiliriz. Burada köpekler devreye giriyor, kusurlu noktayı bulmamızda bize hızla destek oluyorlar. Aksi takdirde, kazmak saatler alır ve çevreyi gereksiz yere yok ettik.

50 KÖPEKTEN SEÇİLDİ; ‘TOP’ ÖDÜLLERİ

BEDAŞ’ın proje yöneticisi Mete Özdemir dedektör köpekler Lady ve Carlos’un 50 köpek arasından seçildiğini söyledi. Köpekler, başarısızlık noktasını bulduklarında topla ödüllendirilir, böylece açık yiyeceklerden ve çevresel faktörlerden etkilenmezler. ”

EĞİTİMDE TOPLANAN YANMIŞ KABLO

Yanık kabloların eğitim sırasında koklandığını belirten Özdemir, “Yanmış kabloyu koklayarak eğitildiler. Kablo arızası sırasında meydana gelen yanık kokusuna alıştılar ve arızayı bu şekilde tespit ettiler. Elektrik kesintilerinde, süresinde ve sayısında azalma sağlamayı amaçladık. Kablo yolu bilindiğinde, arızayı 5 dakikadan daha kısa sürede tespit ederler. ”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here