Ana Sayfa Dünya 25 Şubat 2020 69 Görüntüleme

Belarus GSYİH enerji yoğunluğu 2019’da yüzde 2,5 azaldı

Belarus Devlet Standardizasyon Komitesi Enerji Verimliliği Dairesi temsilcileri BelTA’ya verdiği demeçte, Belarus’un GSYİH’nın enerji yoğunluğu 2019’da% 2,5 azaldı.

Enerji Tasarrufu hükümet programı, 2019 yılında GSYİH enerji yoğunluğunu% 1,3 oranında azaltmaya başladı. Ulusal İstatistik Komitesi’ne göre bu rakam bunun yerine% 2,5 düştü. Belarus’un GSYİH enerji yoğunluğu Kanada’nınkine kıyasla iyileşti ve Finlandiya’nın sahip olduğu GSYİH enerji yoğunluğuna yaklaştı. Endüstriyel olarak gelişmiş BDT ülkelerine gelince, Belarus’un GSYİH enerji yoğunluğu Rusya Federasyonu’nunkinden% 30 daha düşüktür.

Enerji Tasarrufu programı tarafından 2019 için belirlenen hedefler, Vitebsk Oblast ve Mogilev Oblast, Sanayi Bakanlığı, devlet gıda endüstrisi Belgospishcheprom, kereste, ağaç işleme, kağıt hamuru ve kağıt idareleri hariç, çoğu devlet kurumu ve bölgesi tarafından vuruldu. endüstri endişesi Bellesbumprom ve devlet hafif endüstrisi Bellegprom ile ilgilidir.

2019 yılında 964.400 ton eşdeğer yakıt tasarrufu sağlanmış, hedef 920.000 ton olarak kaydedilmiştir. Modern enerji etkin teknolojilerin özümlenmesi ve imalat sektöründeki mevcut teknolojiler, süreçler, ekipman ve malzemelerle enerji tüketiminin azaltılması 320.300 ton eşdeğer yakıt tasarrufu sağladı.

Yerel kaynakların brüt yakıt ve enerji kaynakları tüketimindeki payı% 16,2’dir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının brüt yakıt ve enerji kaynakları tüketimindeki payı% 6,7’dir. Ahşap yakıt ve turba yakan 25 kadar ısı enerjisi kaynağının yanı sıra üç rüzgarla çalışan enerji santrali ve üç biyogaz tesisi devreye alındı.

2019 yılında hükümet programının enerji tasarrufu önlemlerini finanse etmek için 2,2 milyar Brüt ayrıldı. 1,27 milyar Brüt (hedefin% 53,1’i) harcandı. Enerji verimliliğini artırmak için tasarlanan alt programa 1,18 milyar Brüt harcandı. Yenilenebilir enerji kaynakları da dahil olmak üzere yerel yakıt ve enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek için tasarlanan alt programa 94,4 milyon TL harcandı. Para esas olarak kuruluşların mülkiyetindeki tasarruflardan ve bankalardan kredi kaynağı olarak geldi (toplam yatırımların% 62.4’ü). Belediye bütçelerinin payı% 25,5, merkezi devlet bütçesinin payı% 6,6 seviyesindedir.

2020 planları hakkında konuşan Belarus Devlet Standardizasyon Komitesi Enerji Verimliliği Dairesi, devlet başkanının toplam yakıt ve enerji kaynakları tüketiminin büyümesini caydırmak ve satın alma açısından ülkenin GSYİH’sının enerji yoğunluğunu getirmek istediğini belirtti. dünya geneline yakın güç paritesi. Yenilenebilir enerji kaynakları da dahil olmak üzere potansiyel yerli yakıt ve enerji kaynaklarının kullanımına da dikkat edilecektir.

Uluslararası işbirliğine gelince, 2020’de Enerji Verimliliği Bölümü, enerji verimliliğini artırmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının uluslararası kuruluşlarla birlikte kullanılmasını teşvik etmek için projeler hazırlamaya ve uygulamaya devam edecektir.

Özellikle, ajans, Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (IBRD) ile birlikte merkezi ısıtma için ahşap biyokütle kullanmak üzere tasarlanmış yatırım projesini uygulamaya devam edecektir. Proje, ahşap yakıt kullanımını teşvik etmek için belediye kazan dairelerinin inşa edilmesi ve yeniden inşa edilmesini sağlar. Kredi kaynaklarının hacmi 90 milyon dolar. Projenin 2014-2021’de uygulanması gerekiyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.