Ana Sayfa Dünya, Ekonomi 4 Mart 2020 71 Görüntüleme

2021-2025 için bölgesel kalkınma kavramları Minsk’te tartışıldı

Belarus Ekonomi Bakanlığı Ekonomi Araştırma Enstitüsü Bilim Başkan Yardımcısı Natalya Berchenko 4 Mart’taki bir seminerde uzmanların bölgesel kalkınma stratejisi ile ilgili önerilerini açıkladı.

Natalya Berchenko’ya göre, mevcut bölgesel kalkınma sorunları, ekonomik faaliyetin ve bölgesel dağılımının küçük ölçekli ve zayıf etkinliğinden kaynaklanmaktadır. “Ekonomi Bakanlığı, sınırlı kaynak koşullarında mevcut sorunları çözmenin bir yolunu önermektedir. Bu dengeli bir kalkınma stratejisidir. Merkez noktası, yeni ekonomik büyüme merkezlerinin ve bunların eşit dağılımının belirlenmesini, büyük yerel endüstrilere hedeflenen yatırımların yardımıyla ekonomik faaliyetin rekabet gücünü ve etkinliğini artırmayı ve yaşam standartlarını iyileştirmeyi sağlayan aktif bir alana özgü bir politikadır ”dedi. .

Hedeflenen yatırımlara ek olarak, stratejiyi uygulamak için ana araçlar, iktidar dalları arasındaki etkileşim ve işbirliğini ve bölgesel toplulukların kilit gruplarının katılımını içerir.

Natalya Berchenko’ya göre, geri kalmış bölgelerin sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak için, yerel kaynakların, derin işlemenin ve sistemik kullanımın yardımıyla ekonominin çeşitlendirilmesine odaklanılmalıdır. Diğer önemli hususlar arasında iyi ulaşım altyapısı, gelişmiş iletişim, yeni sosyal standartlar, esnek istihdamın daha geniş kullanımı, hizmetler ve yerel markaların tanıtımı yer alıyor.

Minsk Oblast İcra Komitesi’nin desteğiyle Ekonomi Bakanlığı, 4 Mart’ta “Belarus Cumhuriyeti Bölgelerinin Gelişimi: 2021-2025 Yaklaşımları” seminerini düzenledi. Etkinliğe hükümet yetkililerinin temsilcileri, Cumhuriyet Konseyi, Ulusal Meclis ve çeşitli yürütme komiteleri katılıyor. Seminerin amacı, önümüzdeki beş yıllık dönemde bölgesel kalkınma yaklaşımlarını tartışmak, program ve tahmin dokümanları sistemi, bölgesel kalkınma göstergeleri ve büyük endüstrileri dikkate alarak bölgesel kalkınmayı teşvik etmek için olası pratik kararlar hakkında öneriler sunmaktır. ve her bölgenin potansiyeli.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.